Ortomolekulárna medicína
Čo to je ortomolekulárna medicína?
Ľudia sa v priebehu dejín s menšími či väčšími úspechmi snažia o včasnú diagnostiku a účinnú liečbu ochorení. Ale až začiatkom 20. storočia technologický pokrok priniesol možnosť inovatívne sledovať, ako pracuje telo vnútri a zistiť tak, čo je kľúčom k udržaniu zdravia. A práve jedným z takýchto odvetví modernej medicíny je aj ortomolekulárna medicína, ktorá začala písať svoju históriu v 50. rokoch minulého storočia.
Za zakladateľa ortomolekulárnej medicíny je považovaný prof. Linus Pauling (jediný dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny), ktorý ju v roku 1968 v známom časopise Science (č. 160) definoval takto: "Ortomolekulárna medicína predstavuje snahu o zachovanie dobrého zdravia a liečbu rôznych ochorení zmenami koncentrácií látok, ktoré sa normálne vyskytujú v ľudskom tele a sú pre zdravie potrebné."
Ortomolekulárna medicína sa v poslednom období dostáva do centra záujmu aj vďaka postupnému poznaniu súvislostí absorpcie a interakcie medzi liečivami a mikroživinami.
Ako to funguje?
Život človeka z biologického hľadiska závisí od vitamínov a stopových prvkov. Nízke hladiny vitamínov a stopových prvkov na bunkovej úrovni podporujú poškodenie DNA a proteínov. Ortomolelukárna medicína, poznajúc tieto fakty, stavia svoju filozofiu na niekoľkých postulátoch:
- genetické faktory determinujú nielen fyzikálne vlastnosti jednotlivcov, ale definujú aj ich biochemické prostredie,
- ľudský organizmus disponuje veľmi dômyselným systémom samoliečby a samoopravy, pričom tieto procesy prebiehajú na molekulárnej úrovni,
- telo je schopné regenerácie prostredníctvom živín, ktoré musia byť z hľadiska stavby molekúl prírodného a telu prirodzeného pôvodu, čím sa zabraňuje zbytočnej toxikácii organizmu,
- ľudské telo nie je schopné vytvárať si samo v dostatočnom množstve vybrané ortomolekulové mikronutrienty, preto je potrebné ich dodávať v podobe suplementov v množstve rešpektujúcom individuálne potreby jedinca,
- výživa spolu s genetickou výbavou jedinca sú kľúčovými a individuálnymi faktormi zdravia jedinca
"V budúcnosti nebudú doktori liečiť liekmi, ale budú sa sústreďovať na stravu, na príčiny a predchádzanie ochoreniam."
Thomas A.Edison, vynalezca
Ľudia s chronickým zápalom zomierajú skôr!
Zápal v organizme nie je náhodný - je to vlastný obranný systém proti infekcii, podráždeniu, toxínom a iným cudzím molekulám. Špeciálny sled udalostí, v ktorom sa biele krvinky a špecifické chemikálie, tzv. cytokíny, mobilizujú na obranu. Niekedy sa prirodzená rovnováha imunitného systému, ktorý produkuje práve potrebné množstvo zápalu, poruší. Imunitný systém skĺzne do chronického stavu "alarmu" alebo zápalu. Hoci nemá príznaky, je hlavnou príčinou srdcovo-ciev- nych ochorení, cukrovky, rakoviny, Alzheimerovej choroby, artritídy, osteoporózy, a starnutia vo všeobecnosti.
Oxidanty a voľné radikály - narušitelia systému
Voľné radikály (reaktívne kyslíkové druhy) spôsobujú podmienky zvané oxidačný stres (oxidácia), zanechávajúc za sebou stopu deštrukcie - poškodená DNA, zničené membrány buniek, "pokazený cholesterol", stuhnuté cievy. Rovnováha medzi oxidantmi a antioxidantmi je pre zdravie zásadná, pretože ovplyvňuje gény (prostredníctvom PPAR, NF-kB), ktoré zvyšujú zápal alebo ho tlmia. Jedlo samo osebe je najdôležitejší faktor, ktorým možno ovplyvňovať oxidačný stres.
Telu vlastný antioxidačný systém je závislý od v strave prijímaných látok, najmä zinku, medi, mangánu, vitamínu C a selénu. S voľnými radikálmi máme problém z dvoch dôvodov. Prvý je, že "prázdne" kalórie, ktoré zjeme, privodia zvýšenú produkciu voľných radikálov (toxíny, ťažké kovy, stres, fajčenie, chronické infekcie). A druhý je, že príjem vitamínov a stopových prvkov v strave nie je dostatočný na normálnu funkciu nášho vlastného antioxidačného systému. Deväťdesiat percent prijatého kyslíka spotrebujú mitochondrie (200 - 2 000 v bunke) pri tvorbe energie. Sú zodpovedné za to, že nás udržia nažive. Okrem iného, čím menší počet mitochondrií alebo čím horšie fungujúce mitochondrie (poškodené oxidačným stresom), tým pravdepodobnejší je rozvoj cukrovky.
Čokoľvek, čo ruší tento systém - oxidanty a voľné radikály (znížená schopnosť tvoriť energiu), cukor, trans-tuky, zápal, nesprávne signály hormónov produkovaných samotnými tukovými bunkami (TNF-a, IL-6, rezistín, leptín), nízka hladina voľného testosterónu, zhoršená funkcia inzulínu a hormónov štítnej žlazy... rozvracia metabolizmus a zakladá ochorenia.
Účinok látok s antioxidačnými vlastnosťami (vitamíny a stopové prvky, koenzým Q10, glutatión, kyselina alfa-lipoová, NADH), "dobrých" tukov - gama-linolenová, dokosahexaenová a eikosapentaenová, oleoyletanolamid (kakao, čierna čokoláda), fytonutrientov (napr. zázvor, zelený čaj, extrakt hroznových jadier, kurkumín, quercetín, resveratrol, astaxantín, rozpustná vláknina) na gény (PPAR) zvyšuje citlivosť na inzulín, znižuje zápal (chráni cievy, mozog, kosti) a pomáha spaľovať viac tuku.
Úloha vitamínov a stopových prvkov
Vitamíny a stopové prvky rozhodujú o aktivite génov (zápalu), nevieme bez nich tvoriť energiu a udržať zdravú DNA. Okrem toho sú nevyhnutné pre dobre fungujúci imunitný dohľad aj preto, že určujú, ako "akčné" sú imunitné bunky, a tiež že sa bez nich telo nevie účinne zbaviť zmenených alebo nefunkčných buniek (apoptóza).
Je len niekoľko vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú životne dôležité, ale tisíce defektov, ktoré sú spôsobené ich nedostatkom a ktoré následne vytvárajú zvýšené nároky na jeden alebo viac vitamínov a stopových prvkov.
Ortomolekulárna medicína sa v lekárskom prostredí rozširuje len veľmi pomaly, lebo kladie veľmi vysoké nároky na odbornosť lekárov. Zahŕňa v sebe najnovšie poznatky biochémie, biofyziky, fyziológie, psychofyziológie i ekológie. Navyše, používa zložité a nákladné diagnostické postupy, čo spolu s vysokými vedomostnými nárokmi tvorí výraznú bariéru v jej celoplošnom rozšírení. Najsilnejšie zastúpenie so statusom uznávaného medicínskeho odboru má v USA a Nemecku, v ostatných krajinách je skôr akceptovaná ako alternatívna medicína. Aj s ohľadom na tieto okolnosti je ortomolekulárna medicína chápaná ako nadštandardná zdravotná starostlivosť a vo väčšine krajín je postavená na úhrade zo strany pacienta.
Viac informácií najdete na stranke https://www.alphamedical.sk, toto laboratorium Vám umožní zmerať hodnoty mikronutrientov vo Vašej vkrvi.
Na slovenskom trhu su už dostupné preparáty orthomol- napríklad orthomol immun na podporu imunity. Viac o produktoch je na stránkach https://www.orthomol.com